Zapisanych użytkowników: 753
PZU Fundacja PKO

KOMON. - cóż to takiego?

Z wielką satysfakcją informujemy środowisko osób z niepełnosprawnościami, że z inicjatywy Stowarzyszenia SPiNKa, w 2016 roku, rozpocznie swoją działalność nowa, wyjątkowa instytucja. Będzie nią: Krajowy Ośrodek Mobilności Osób Niepełnosprawnych (KOMON). Działalność tej instytucji, w sposób zasadniczy, zacznie zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Celem podstawowym KOMON będzie systemowa, kompleksowa, w pełni profesjonalna pomoc osobom niepełnosprawnym w uzyskaniu statusu osoby mobilnej, przez co powrót do aktywności społecznej i zawodowej lub jej rozpoczęcie, staną się dla wielu osób o wiele bardziej realne. 

Organem założycielskim KOMON będzie Przemysłowy Instytut Motoryzacji w Warszawie. Tutaj też będzie znajdować się siedziba centrali ośrodka. Obiekt jest już przygotowany. Obok Spinki i PIMOT formułę KOMON uzupełnią dwa profesjonalne podmioty z obszaru specjalistycznych usług medycznych i biomechanicznych. Koncepcja całego projektu przewiduje w przyszłości uruchamianie oddziałów KOMON w innych dużych miastach Oficjalną inaugurację działalności KOMON poprzedzi specjalnie zorganizowana konferencja z udziałem gości zagranicznych.

Projekt KOMON jest kompletny, przez co unikalny. Nigdy dotąd nie powstała w naszym kraju instytucja, która swoim poziomem profesjonalizmu byłaby w stanie dorównać podobnym ośrodkom w krajach Unii Europejskiej. KOMON będzie taką placówką. W projekt zaangażowani są wyjątkowi ludzie, specjaliści reprezentujący wiele branż i instytucji.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że KOMON realizować będzie w pełni zintegrowany, kompletny ciąg usług, pozwalający każdej zgłaszającej się osobie z niepełnosprawnością, zweryfikować obiektywnie swoje aktualne możliwości, nierzadko podnieść je, a następnie spełniać swoje indywidualne oczekiwania.

Prosimy śledzić serwis informacyjny na stronie Stowarzyszenia SPiNKa. Już niebawem będziemy dostarczać tam szczegółowych informacji o tym przedsięwzięciu.

Powołaniu KOMON towarzyszy także wiele nowych inicjatyw i przedsięwzięć ukierunkowanych na różne potrzeby środowisk osób z niepełnosprawnościami. Dla przykładu informujemy, że od marca rozpocznie się realizacja projektu ABSOLVENT-DRIVER. Projekt dotyczy wprowadzenia do programu zajęć fakultatywnych na polskich uczelniach wyższych, w czasie trwania studiów, zajęć z nauki jazdy dla studentów z dysfunkcjami narządów ruchu. Pilotażowo realizacja tego projektu odbywać się będzie wspólnie z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Powstanie tego ośrodka będzie ważne nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Świadomość potrzeb takich osób musi w większym stopniu trafiać do reszty społeczeństwa. Dlatego też ci, którzy znają już szczegółowo projekt KOMON, nazywają go po prostu „ministerstwem mobilności”.

(Opracowano: Spinka)

NIEBAWEM KOLEJNE DOBRE INFORMACJE !
ZAGLĄDAJCIE DO NAS I KOMENTUJCIE !
popieram KOMON